Yasuda Yasutoshi, 9 dan


Ur. 1. 03. 1964 r. w Fukuoka. Uczeń Oeda Yasuke, 9 dan.
Osiągnął 1 dan w 1980 r. ; 9 dan - 1998 r.

W latach '80 uważany za jednego z najbardziej obiecujących młodych graczy japońskich. Na początku lat '90 porzucił wspaniale zapowiadającą się karierę turniejową na rzecz popularyzacji Go wśród dzieci i młodzieży.
Agresja, przemoc, problemy emocjonalno-społeczne dzieci i młodzieży są spowodowane - jego zdaniem - między innymi z powodu braku umiejętności komunikowania się ich między sobą i ze starszym pokoleniem.
Jako metodę zapobiegania tym problemom Yasuda Yasutoshi zaproponował popularyzację Go, a właściwie jego uproszczonej wersji: Atari - Go.
Człowiek o ogromnym sercu, dla którego jednakowo ważni są wszyscy - małe dziecko, buńczuczny młodzieniec, osoba cierpiąca na autyzm, niedołężny starzec. Intuicyjny, charyzmatyczny pedagog. Trafia do najbardziej nawet zamkniętych w sobie, nieufnych dzieci.
W Polsce i innych krajach europejskich mimo bariery językowej, kilkuminutowy wstęp pozwalał mu zdobyć zaufanie i sympatię dzieci, czynnie uczestniczących potem w prowadzonych przez niego zajęciach.
Po początkowych niepowodzeniach, wynikających z nie rozumienia idei Yasudy przez otoczenie, jego programem Atari-Go objętych jest obecnie w Japonii tysiące przedszkoli i szkół podstawowych.
"Metoda Yasudy" wykorzystywana jest w Japonii także w celach terapeutycznych w licznych ośrodkach dla osób upośledzonych, oraz w domach starców - jako zapobiegająca m.in. chorobie Altzhaimera.
Wodzisławski Klub Go
Wodzisławskie Centrum Kultury - Wodzisław Śląski
Zajęcia: czwartki 17:30-20:00
Kontakt: email GG Gadu-Gadu
stat4u